Pomoc
Dr.Protect pomáha
Najčastejšie kladené otázky a riešenia
Aké typy testov v súčasnosti existujú?
Rozlišujeme tri typy testov: PCR testy, antigénové testy a protilátkové testy. Každý z nich má svoje opodstatnené využitie v závislosti od konkrétnej situácie.
Ako fungujú protilátkové testy?
Pri týchto testoch sa stanovujú protilátky proti vírusu, ktoré vytvára imunitný systém organizmu v rámci obrannej reakcie na prítomnosť vírusu v tele. Spustenie obrany organizmu trvá istý čas, preto protilátky (najskôr IgM, neskôr IgG) je možné stanoviť až po niekoľkých dňoch od prvých príznakov ochorenia. Vzorka sa odoberá najčastejšie z krvi pacienta a výsledok je známy do niekoľkých minút.
Sú vaše testy certifikované?
Áno, naše testy majú certifikát na predaj v EÚ a boli testované na Klinike infektológie a geografickej medicíny, LFUK, SZU, UNB Bratislava. Pre viac info si pozrite základné informácie o výsledkoch vyšerenia pomocou našich certifikovaných rýchlotestov. Certifikát našich rýchlotestov na COVID-19 nájdete tu.
Ako dlho trvá vyhodnotenie testu?
Výsledok testu budete poznať do 10 minút.
Aká je pravdepodobnosť, že mi test ukáže pravdivý výsledok?
Naše testy majú vysokú úspešnosť výsledkov až 97.5 %.
Čo nájdem v balení?
V závislosti od typu balenia sa balení sa nachádzajú zapečatené testovacie kazety s kvapkadlom, rôzne množstvo bufferov so vzorkovými roztokmi, dezinfekčné vlhčené utierky, lanceta a príbalový leták. Pre presný obsah balenia si pozrite časť Obsah balenia.
Ako použivať lancetu?
Lanceta je ihla určená na vpich do prsta. Odkrúťtte okrúhlu plastovú časť a potiahnite ju k sebe. Lanceta je určená na jednorazové použitie, po vpichu ju vyhoďte do odpadu.
Prečo je vo flaštičke tak málo roztoku?
V každom bufferi sa nachádza iba niekoľko kvapiek kontrolného roztoku. Na vyhodnotenie vám stačí iba 1-3 kvapky, preto sa môže zdať, že flaštička je takmer prázdna. V skutočnosti je v nej presne toľko roztoku, koľko potrebujete.
Ako používať buffer?
Pri teste máte pribalený aj buffer so vzorkovým roztokom. Kvôli preprave je možné, že vzorkový roztok bude roztečený po flaštičke, preto s ním pred použitím netraste, nepretrepávajte a neotvárajte. V každom bufferi sa nachádza iba niekoľko kvapiek kontrolného roztoku.
- otočte buffer hrdlom nadol a nechajte vzorkový roztok stiecť
- pridajte 1-3 kvapky (približne 80 μl) vzorkového roztoku z buffera do jamky na roztok (B)
Ako používať test?
Pred otestovaním zabezpečte, aby testovacia kazeta, vzorka, pufer a/alebo kontrolné vzorky dosiahli izbovú teplotu (15 – 30 °C). Vyberte testovaciu kazetu z hermeticky uzatvoreného vrecka a čo najskôr ju použite; najlepšie výsledky sa dosahujú vtedy, keď sa test vykoná v priebehu jednej hodiny. Položte testovaciu pomôcku na čistý a rovný povrch.
- vydezinfikujte prst, z ktorého budete odoberať krv dezinfekčnou utierkou
- vpichnite do prsta lancetu, ktorá je priložená v balení
- držte 5 μl (mikrolitrové) plastové minikvapkadlo vo vertikálnej polohe a naberte kvapku krvi
- preneste 1 kvapku plnej krvi (približne 10 μl) do jamky na vzorky (S) testovacej pomôcky
- otočte buffer do zvislej polohy a nechajte stiecť vzorkový roztok, následne ihneď pridajte 1-3 kvapky (približne 80 μl) vzorkového roztoku z buffera do jamky na roztok (B)
- počkajte, kým sa neobjaví farebná čiarka/čiarky
Ako zistím výsledok testu?
Výsledky testu zistíte podľa čiarok na testovacej kazete.
Môžem test použiť aj viackrát?
Nie, testy sú určené na jednorázové použitie.
Čo robiť, ak je výsledok testu negatívny?
Je pravdepodobné, že ste neprekonali ochorenie COVID-19. Ak však vaše zdravotné ťažkosti pretrvávajú, vyhľadajte lekára alebo sa otestujte inou metódou.
Čo robiť, ak je výsledok testu pozitívny?
Pozitívny rýchlotest umožní rýchlu orientáciu pacienta na COVID oddelenie a začatie špecifickej liečby. Vyhľadajte lekára alebo sa pre kontrolu otestujte inou metódou.