Aby náš imunitný systém fungoval správne, potrebuje vitamín D. Ten získavame hlavne zo Slnka, no keďže momentálne väčšina z nás pracuje z domu a von vychádza iba málo, musíme ho do tela doplniť v inej forme. Prečo je teda vitamín D skvelým pomocníkom, ktorý vás ochráni pred koronavírusom a na prečo je pre telo taký dôležitý?
Ako pôsobí vitamín D na našu imunitu?
Vitamín D má komplexné a výrazné účinky na imunitný systém. Dokáže aktivovať tvorbu ochranných protilátok proti baktériám a vírusom. Počas chrípkového obdobia pomáha vitamín D udržiavať rovnováhu v imunitnom systéme, takže pomáha predchádzať chorobám.
Až 90% vitamínu D prijímame zo slnka a keďže to u nás nesvieti intenzívne počas celého roka, kritickým sa stáva najmä obdobie od novembra do marca. Počas zimných dní jeho množstvo v krvi klesá až o 50%!
Kam nechodí slnko, tam musí lekár…alebo aj nie, ak rozumne doplníte jeho zásoby. Nedostatok vitamínu D môže navyše viesť k respiračným ochoreniam ako je astma, tuberkulóza a chronická obštrukčná choroba pľúc. Keďže nový koronavírus napáda najmä pľúca, dostatočný príjem vitamínu D vie znížiť riziko nakazenia sa.
Čo zaručene neviete o vitamíne D?
Vitamín D3 je dôležitý pri mnohých procesoch v organizme, ktoré denne prebiehajú bez nášho vedomia. Je nevyhnutný pre správny vývoj a udržanie dobrého zdravia od počatia až po starobu. Potrebujeme ho na to, aby naše telo dokázalo vstrebať vápnik. Bez neho jednoducho povedané vápnik v tele nefunguje. Je teda zodpovedný za vstrebávanie vápnika a fosforu z čreva a tým vlastne aj za kvalitu kostí, zubov aj svalov. Podporuje aj dobrú imunitu.
Medzi hlavné prejavy nedostatku vitamínu D patria: nepokojný spánok, únava, častá chrípka, svalová slabosť, bolesti kĺbov, reumatoidná artritída, lupienka, depresia, zápaly ďasien, vysoký krvný tlak či srdcové ochorenia. Nedostatok vitamínu D môže mať negatívny vplyv na hustotu kostí, čo má za následok krivicu u detí a krehké, znetvorené kosti u dospelých, časté zlomeniny či bolesti kĺbov u starších ľudí.
Hlavným zdrojom vitamínu D je pobyt na slnku a kvalitná strava. Jeho príjem potravou v súčasnosti je však zanedbateľný, keďže sa nachádza najmä v tučných morských rybách (tuniak, losos, makrela), v menšom množstve v pečienke, vaječnom žĺtku (tie od sliepok chovaných vo voľnom výbehu obsahujú 4-6 krát viac vitamínu D oproti sliepkam z klietkového veľkochovu), mliečnych výrobkoch, kvasniciach, hríboch sušených na slnku, v kakau, kokose, či avokáde.
Viaceré klinické celosvetové štúdie potvrdzujú nedostatok vitamínu D najmä u detí a starších ľudí, diabetikov aj tehotných žien a najmä u ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života. Deficit spôsobuje množstvo závažných ochorení. Najhoršie sú na tom starší ľudia, tí chodia najmenej na slnko a starnúca pokožka si vytvára menej vitamínu D pri pobyte na slnku, preto je nevyhnutné po 50 roku života denne užívať aspoň 1000 IU Vitamínu D.
Prihláste sa a odoberajte rady Dr.Protecta a získajte zľavu 5% hneď teraz.
#formular#
V súčastnosti lekári predpisujú starším ľudom pri osteoporóze len vápnik čo je však nepostačujúce. S vitamínom D si tak zabezpečia nie len pevnejšie kosti ale aj lepšiu kvalitu života.
V minulosti bolo odporúčané dávkovanie vitamínu D oveľa nižšie. Vedci však dospeli k medzinárodnému konsenzu a najnovšie je odporúčaná denná dávka (ODD) vitamínu D najmenej 2000 IU, lepšie však 4000 IU, a to za predpokladu, že aspoň časť z neho sa syntetizuje v pokožke pri pobyte na slnku. Dávke 2000 IU zodpovedá asi 50 μg.
Aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín EFSA prehodnotil a pozmenil odporúčané hodnoty príjmu vitamínu D oproti pôvodnému množstvu 5 µg nasledovne:
-
Deti do 1 roka: 1 000 IU= 25 µg
-
Deti do 10 rokov: 2 000 IU= 50 µg
-
Deti do 17 rokov: 3 000 IU=100 µg
-
Dospelí: 4 000 IU= 100µg
Ak chcete znížiť riziko nakazenia koronavírusom, vitamín D je najlepšia voľba.
Ideálnym spôsobom, ako si zdravo doplniť vitamín D sú kapsuly Dr.Protect D-Vitamín. Tie obsahujú až 2000IU Vitamínu D3 čo predstavuje až 1000% ODD a 150 mg Vápnika pre lepšiu účinnosť a využiteľnosť v organizme.