V súčasnosti zatiaľ neexistuje žiadna vakcína na prevenciu proti tomuto novému typu koronavírusu. Najlepší spôsob je zabrániť tomu, aby sme s ním vôbec prišli do kontaktu.
Ako mnohí vieme, vírus sa šíri hlavne z človeka na človeka.
- Najmä ak sa nachádzate v blízkom kontakte s ostatnými (2 m vzdialenosť).
- Prostredníctvom kvapôčiek, ktoré vznikajú pri kýchnutí alebo kašľaní. Tieto kvapôčky môžu pristáť na ústach alebo nosoch ľudí, ktorí sa nachádzajú v blízkosti alebo ich vdýchnuť priamo do pľúc.
- Vírusy sa môžu šíriť aj prostredníctvom kvapôčiek pristávajúcich na povrchoch, ako sú sedadlá v autobusoch alebo vo vlakoch alebo na pracovných stoloch v škole. Či je to však ďalší hlavný spôsob prenosu závisí od toho, ako dlho vírus prežije na daných povrchoch - môže sa líšiť od hodín až po niekoľko dní.
Kroky pre vašu ochranu
Základom je prevencia a zvyšovanie imunity.
Časté umývanie rúk
Umývajte si ruky s mydlom a vodou najmenej 20 sekúnd, najmä potom, ak ste boli na verejnom mieste alebo po fúkaní nosa, kašľaní či kýchaní. Nezabúdajte ani na oblasť medzi prstami a pod nechtami.
V prípade, že nemáte k dispozícii mydlo a vodu, použite dezinfekčný prostriedok na ruky, ktorý obsahuje najmenej 60% alkoholu. Pokryte ním všetky povrchy vašich rúk a trite ich dovtedy, až kým nie sú suché.
Nedotýkajte sa neumytými rukami očí, úst a nosa.
Vyvarujte sa blízkemu kontaktu
Vyhnite sa úzkemu kontaktu s chorými ľuďmi
Ak sa vo vašej komunite šíri COVID-19, dodržujte medzi sebou a ostatnými ľuďmi potrebný odstup. Toto je obzvlášť dôležité pre ľudí, u ktorých je vyššie riziko, že ochorejú.
Bojíte sa, či nie ste chorí?
Laboratóriá už pripravujú ambulantné testy na zistenie koronavírusu COVID-19 vhodné aj na domáce použitie, vďaka ktorým sa budete vedieť otestovať.
Kroky na ochranu ostatných
Kontrolujte si pravidelne telesnú teplotu
- Jednoduchá metóda, na ktorú vám stačí aj lacný teplomer pre deti aj dospelých, je kontrola telesnej teploty každý deň pred odchodom von, do práce alebo školy
- Máte zvýšenú teplotu? Informujte nadriadených a zvážte ostať doma
Ak ste chorí, zostaňte doma
- Ak ste chorí, zostaňte doma, s výnimkou potreby lekárskej starostlivosti.
Zakryte si tvár keď kašlete a kýchate
- Pri kašľaní alebo kýchaní si zakryte ústa a nos použitím vreckovky alebo vnútornej strany lakťa.
- Použitú vreckovku vyhoďte do koša.
- Okamžite si umyte ruky mydlom a vodou (aspoň 20 sekúnd), prípadne použite dezinfekčný prostriedok na ruky.
Ak ste chorí, noste ochranné rúško
Masky a rúška na tvár poskytujú určitú ochranu, no nezabránia prechodu menších aerosólových častíc, ktoré môžu preniknúť aj cez materiál rúška. Rúška a ani respirátory nechránia naše oči, ktoré sú tak vystavené nebezpečenstvu.
Mali by ste nosiť rúško, keď ste v okolí iných ľudí (napr. v dave alebo v jednej miestnosti či vo vozidle - zvyčajne verejná doprava) a predtým, ako vstúpite do nemocnice. Ak nie ste schopní nosiť rúško či respirátor (napríklad preto, že vám spôsobuje problémy s dýchaním), mali by ste sa čo najviac snažiť zakryť pri kašlaní alebo kýchaní.
Pozrite si ako si správne vybrať ochrannú masku, rúško alebo respirátor.
Čistenie a dezinfekcia
Denne čistite a dezinfikujte povrchy, ktorých sa často dotýkate. Patria sem stoly, kľučky, svetelné vypínače, kuchynská linka, písacie stoly, telefóny, klávesnice, toalety, vodovodné batérie a umývadlá.
Ak máte horúčku, kašeľ a ťažkosti s dýchaním, včasne vyhľadajte lekársku pomoc a zdieľajte s nimi svoju cestovnú anamnézu.
Ak ste sa vrátili z postihnutej oblasti za posledné dva týždne, v súčasnosti to už platí z akejkoľvek inej krajiny, zostaňte doma a vyhnite sa kontaktu s ľuďmi počas nasledujúcich 14 dní. To znamená, že nebudete chodiť do práce, do školy alebo na verejne priestory.
Ak ste sa vrátili z infikovanej oblasti a objavili sa u vás vysoké teploty, kašeľ, výtok z nosa, bolesť hrdla alebo ťažkosti s dýchaním, neopúšťajte svoj domov, kým sa neskontaktujete s vašim lekárom.
Najlepšia ochrana je prevencia
Vyberte si ochrannú masku, rúško alebo respirátor skladom.